PROPOZYCJA REKREACJI W ŚWINIARACH

Piękno zaklęte w tradycji, kulturze, przyrodzie czeka na nas – swoich odkrywców. Każdy z nas dostrzeże w nim coś innego, bowiem ukrywa ono tyle znaczeń, ilu jest odczytujących.

 

Nizinna turystyka piesza i rowerowa zaczyna cieszyć się obecnie coraz większą popularnością, co przypisać można modzie na zdrowy, aktywny tryb życia. Walory krajoznawcze Świniar i okolic pozwalają w czynny sposób spędzać wolny czas. Nie bez przyczyny przez Świniary przebiegają dwa szlaki - "Tematyczny Szlak Ponidziański" oraz "Szlak Zielonego Listka".

PONIDZIAŃSKIE SZLAKI

powstały w ramach konkursu na „Najlepszy produkt regionalny 2004 roku” i dzielą się na szlak królewski, szlak kapliczek i świątków, murowany, drewniany oraz zielarski. Pomysł tworzenia szlaku turystycznego po Ponidziu jest rzeczywistą potrzebą chwili, wynikającą z rozwoju turystyki w Polsce. Działające uzdrowiska na Ponidziu przyciągają kuracjuszy nie od dziś a ich walory lecznicze są znane i cenione. Analiza jakości usług, którą przeprowadzono wśród kuracjuszy i turystów przebywających w Busku Zdroju i Solcu Zdroju wskazuje na brak produktu turystycznego wypełniającego czas wolny od zabiegów. To był wskaźnik, który utwierdza  w  przekonaniu, że

droga rozwoju turystyki leży w poszukiwaniu czegoś innego a zarazem charakterystycznego dla regionu. Na każdym ze szlaków przygotowano dodatkowe atrakcje, które przypominają o tradycyjnych zajęciach ponidzińskich - kowalstwie, wikliniarstwie, rzeźbiarstwie czy zielarstwie oraz o tradycjach kulinarnych. Dwa z takich szlaków - szlak kapliczek i świątków oraz szlak zielarski przebiegają właśnie przez Świniary.

Trasa szlaku wiedzie przez:

Szlak "Kapliczek i świątków III"
Solec Zdrój
- W Parku Zdrojowym – krzyż drewniany z XIX w. i figura Chrystusa z XX w.

Wełnin - Figury Jezusa Frasobliwego ok. XVIII /XIX w. i 1734r., Matka Boska z 1637r., Jezusa Ukrzyżowanego z 1717r.

Świniary - Kościół drewniany p.w. św. Stanisława z II poł. XVII w., rozbudowany w XVIII – XIX w., wnętrze późnobarokowe i rokokowe, przed kościołem barokowa figura Matki Boskiej Różańcowej i św. Dominik z 1691r.

Piestrzec - Figura „szwedzka” z 1655r., Zespół figur – Jezus Frasobliwy i 4 Ewangelistów Mateusz, Marek, Jakub, Jan z 05.05.1689r., figura św. Jan Nepomucen z XIX w.

Zborów - Figury: Męki Pańskiej z XVII w., Jezusa Frasobliwego z 1790r. i ok. 1858r., Jezusa Ukrzyżowanego z 1865r.

Włosnowice - Figura z XVIII w. - Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus (powrót do Solca Zdroju)

Szlak „Zielarski” 
Winiary – spacer po polach lawendowych, nauka zastosowania lawendy

N.Korczyn – Ostrowce – Świniary -Włosnowice – Piestrzec – Zborów – Stopnica – Strzelce – Niziny -

Młyńczyska – ekspozycja ziół ponidziańskich w młynie, nauka zbierania i poznawanie właściwości ziół; polecany nocleg w dworku z wieczorem integracyjnym

Stopnica - Klasztor księży Sercanów – zwiedzanie ogrodów klasztornych (rośliny egzotyczne)

 

SZLAK ZIELONEGO LISTKA

wytyczony został w ramach projektu "Szkoła Marzeń" i oznakowany przez uczniów szkoły podstawowej w Solcu Zdroju. Trasę wiodącą  najbardziej malowniczymi dróżkami, przez łąki, lasy, wąwozy dzieci oznaczyły symbolem liścia kasztanowca, wkopano również trzy tablice informacyjne w tym jedną w Świniarach. Szkoła wydała także  przewodnik po trasie w formie książkowej, dzięki któremu można poznać legendy związane z poszczególnymi zakątkami gminy, dowiedzieć się, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać na trasie, poznać zapomniane obyczaje i zanikającą już gwarę.

Trasa szlaku wiedzie przez:

Kików, Magierów, Żuków, Zborów, Solec Zdrój, Włosnowice i Świniary